Pracodawco zgłoś się do PUP Lubliniec

Artykuł sponsorowany
PRACODAWCO, jeśli masz potrzebę dokształcenia swoich pracowników lub siebie, uzyskanie uprawnień zawodowych lub nowych kwalifikacji zgłoś się do Powiatowego Urzędu Pracy w Lublińcu.

Nowa forma wsparcia, jaką wprowadziła nowelizacja Ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy w postaci Krajowego Funduszu szkoleniowego (KFS) umożliwia sfinansowanie szkoleń, kursów, studiów podyplomowych lub egzaminu ze środków KFS.

W roku 2014 i 2015 wsparciem zostaną objęci pracodawcy i pracownicy w wieku 45 lat i więcej.
 
Na wniosek pracodawcy na podstawie umowy Powiatowy Urząd Pracy może przyznać środki z KFS na sfinansowanie kosztów kształcenia ustawicznego pracowników i pracodawcy w wysokości 80% tych kosztów, nie więcej jednak niż 300% przeciętnego wynagrodzenia w danym roku na jednego uczestnika, a w przypadku mikroprzedsiębiorstw – zatrudnienie mniejsze niż 10 osób w wysokości l00%, nie więcej jednak niż 300% przeciętnego wynagrodzenia w danym roku na jednego uczestnika.

Pracodawca zainteresowany uzyskaniem środków na finansowanie kosztów kształcenia ustawicznego pracowników i pracodawcy, składa w powiatowym urzędzie pracy właściwym ze względu na siedzibę pracodawcy albo miejsce prowadzenia działalności, wniosek w postaci papierowej lub elektronicznej zawierający:
1)      dane pracodawcy: nazwę pracodawcy, adres siedziby i miejsce prowadzenia działalności, numer identyfikacji podatkowej, numer identyfikacyjny REGON w krajowym rejestrze urzędowym podmiotów gospodarki narodowej REGON oraz oznaczenie przeważającego rodzaju prowadzonej działalności gospodarczej według PKD, informację o liczbie zatrudnionych pracowników, imię i nazwisko osoby wskazanej przez pracodawcę do kontaktów, numer telefonu oraz adres poczty elektronicznej;
2)      wskazanie działań obejmujących kształcenie ustawiczne pracowników i pracodawcy, liczbę osób według grup 45 lat i więcej, których wydatek dotyczy oraz termin realizacji;
3)     całkowitą wysokość wydatków na działania obejmujących kształcenie ustawiczne pracowników i pracodawcy, liczbę osób według grup i wieku 45 lat i więcej, wnioskowaną wysokość środków KFS oraz wysokość wkładu własnego wnoszonego przez pracodawcę;
4) 

uzasadnienie potrzeby odbycia kształcenia ustawicznego, przy uwzględnieniu obecnych lub przyszłych potrzeb pracodawcy.

Do wniosku, o którym mowa w ust. 3, pracodawca dołącza:
1)     zaświadczenia lub oświadczenie o pomocy de minimis, w zakresie, o którym mowa w art. 37 ust. 1 pkt 1 i ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 30 kwietnia 2004 r. o postępowaniu w sprawach dotyczących pomocy publicznej (Dz. U. z 2007 r. Nr 59, poz. 404, z późn. zm.);
2)     informacje określone w przepisach wydanych na podstawie art. 37 ust. 2a ustawy z dnia 30 kwietnia 2004 r. o postępowaniu w sprawach dotyczących pomocy publicznej.
 
W przypadku pozytywnego rozpatrzenia wniosku Powiatowy Urząd Pracy zawiera z pracodawcą umowę
o finansowanie działań na rzecz kształcenia ustawicznego pracowników i pracodawcy, określa:

1)     oznaczenie stron umowy i datę jej zawarcia;
2)     okres obowiązywania umowy;
3)     wysokość środków KFS na finansowanie działań, o których mowa we wniosku;
4)     numer rachunku bankowego pracodawcy, na które będą przekazywane środki z KFS
oraz termin ich przekazania;
5)     sposób i termin rozliczenia otrzymanych środków oraz dokumenty potwierdzające wydatkowanie środków;
6)     warunki wypowiedzenia umowy;
7)     warunki zwrotu przez pracodawcę środków w przypadku nieukończenia kształcenia
ustawicznego przez uczestnika;
8)     warunki zwrotu przez pracodawcę środków niewykorzystanych lub wykorzystanych
niezgodnie z przeznaczeniem;
9)     sposób kontroli wykonywania umowy i postępowania w przypadku stwierdzenia nieprawidłowości w wykonywaniu umowy;
10) odwołanie do właściwego rozporządzenia Komisji (UE), które określa warunki
dopuszczalności pomocy de minimis;
11) zobowiązanie pracodawcy do przekazania na żądanie starosty danych dotyczących:
a.      liczby osób objętych działaniami finansowanymi z udziałem środków KFS,

według płci, grup wieku, 45 lat i więcej

oraz poziomu wykształcenia;
b.     liczby osób, które rozpoczęły kurs, studia podyplomowe lub przystąpiły do egzaminu – finansowane z udziałem środków KFS;
c.      liczby osób, które ukończyły z wynikiem pozytywnym kurs, studia podyplomowe

lub zdały egzamin – finansowane z udziałem środków KFS.

Pracodawca zawiera z pracownikiem, któremu zostaną sfinansowane koszty kształcenia ustawicznego, umowę określającą prawa i obowiązki stron.

Pracownik, który nie ukończył kształcenia ustawicznego finansowanego ze środków KFS,
z powodu rozwiązania przez niego umowy o pracę lub rozwiązania z nim umowy o pracę na podstawie art. 52 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r.-Kodeks pracy, jest obowiązany do zwrotu pracodawcy poniesionych kosztów, na zasadach określonych w umowie z pracodawcą.

W przypadku, o którym mowa w ust. 6, pracodawca zwraca Powiatowemu Urzędowi Pracy środki KFS wydane na kształcenie ustawiczne pracownika, na zasadach określonych w umowie, o której mowa w pkt 5.
 
Powiatowy Urząd Pracy może przeprowadzać kontrolę u pracodawcy w zakresie przestrzegania postanowień umowy, o której mowa w pkt 4, wydatkowania środków KFS zgodnie z przeznaczeniem, właściwego dokumentowania oraz rozliczania otrzymanych i wydatkowanych środków i w tym celu może żądać danych, dokumentów i udzielania wyjaśnień w sprawach objętych zakresem kontroli.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na lubliniec.naszemiasto.pl Nasze Miasto