Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W cieniu świętej Katarzyny

Justyna Kowalewska
Kościół farny pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Zgierzu jest świetnie widoczny z każdego miejsca w mieście. Znają go wszyscy zgierzanie, neogotycką budowlę podziwiają też przejeżdżający przez miasto.

Kościół farny pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Zgierzu jest świetnie widoczny z każdego miejsca w mieście. Znają go wszyscy zgierzanie, neogotycką budowlę podziwiają też przejeżdżający przez miasto. Młode pary ustawiają się w kolejkach, żeby właśnie w tym kościele powiedzieć sobie sakramentalne "tak".

Wysoką skarpę, na której wybudowano świątynię, wybrano w XII wieku, kiedy wyznaczono tu miejsce pod parafię. Budynek, który można oglądać dzisiaj - piąty już kościół w tym miejscu - budowano w latach 1910 - 1930 według projektu Stefana Lamena. - Można nawet powiedzieć, że miasto rozwijało się w cieniu kościoła - mówi ks. Mirosław Strożka, który od siedemnastu lat jest proboszczem największej zgierskiej parafii.

- Mam ogromny sentyment do tego miejsca - powiedziała nam Ludwika Więckowska. - Tu przystąpiłam do Pierwszej Komunii Świętej, tutaj też brałam ślub i chrzciłam dzieci. Przychodzimy do kościoła całą rodziną i wiem, że moi bliscy równie silnie są związani z tym miejscem. Wielu wiernych wybiera kościół pw. św. Katarzyny, mimo że nie mieszkają na terenie tej parafii: - Ten kościół aż przytłacza swoim dostojeństwem. Ma wspaniałe wnętrze, witraże, ołtarze i obrazy. Chłód i półmrok, panujące we wnętrzu, sprzyjają modlitwie - mówi Marianna Sołtysik. - Warto przyjechać tu nawet z drugiego końca miasta.

Kościół cieszy się ogromną popularnością wśród młodych par. Żadna inna parafia nie udziela tylu ślubów, co ta. - Poza prestiżem kościoła wynikającym z długiej tradycji, nie bez znaczenia są też... schody - mówi ks. Strożka. Prawie pięćdziesiąt stopni przed głównym wejściem pozwala na ślub w iście filmowym stylu. Na wyłożonych czerwonym dywanem schodach każda młoda para wspaniale się prezentuje. - Trzeba też pamiętać, że św. Katarzyna Aleksandryjska jest patronką osób młodych i zakochanych - dodaje proboszcz.

Równie ważne dla wiernych jest bogate wnętrze kościoła. Podziwiać tu można pięć ołtarzy. Główny został wykonany w 1930 roku, według projektu Wincentego Bogaczyka, ołtarze boczne św. Franciszka i Stanisława Kostki zainstalowano w 1953 roku. Jest tu również ołtarz Matki Boskiej Częstochowskiej i oczywiście św. Katarzyny. Cztery dzwony, które pierwotnie znajdowały się w dzwonnicy, zostały skradzione w czasie wojny, po wojnie mieszkańcy ufundowali nowe. W kościele znajdują się też wspaniałe organy z 1934 roku, barokowy krucyfiks z połowy XVII w., obraz olejny z pierwszej połowy XVII w. i 28 strzelistych okien ze wspaniałymi witrażami z lat 20. Wnętrze zdobią też dwa barokowe konfesjonały, obrazy Drogi Krzyżowej w dębowych ramach i malarstwo współczesne, a także, podarowana przez Polonię z Chicago, figura Chrystusa Króla wykonana z brązu. - O pochodzeniu, wartości i znaczeniu niektórych zabytków dowiedziałem się od swoich parafian - mówi ks. Strożka.

Jednak kościół tworzą przede wszystkim parafianie. Zdaniem proboszcza, niezwykłe jest ich przywiązanie do tego miejsca: - To niesamowite i rzadko spotykane w dużych miastach, jak bardzo ludzie identyfikują się ze swoim kościołem - mówi ks. Strożka. To dla nich w kościele organizowane są wystawy poświęcone pamięci Jana Pawła II i życiu Benedykta XVI. Dla nich w niedzielę, poprzedzającą rocznicę śmierci papieża Polaka zorganizowano wielki koncert, w którym wzięły udział nie tylko zaproszone gwiazdy, ale i wszyscy zgierscy artyści.

Kościół odwiedzają nie tylko wierni ze Zgierza i okolicznych miast, ale z całego świata. Przyjeżdżają tu w poszukiwaniu swoich korzeni, bo kościelne archiwa kryją akty chrztów i ślubów od XVII w.

- Dzięki Internetowi możemy utrzymywać kontakt ze zgierzanami, którzy wyjechali z kraju. I nasz kościół znany jest na całym świecie - dodaje proboszcz.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodzkie.naszemiasto.pl Nasze Miasto